Zastosowanie klimatyzacji w sezonie zimowym – czy to ma sens?

Klimatyzatory coraz powszechniej pojawiają się również w prywatnych domach. Chętnie inwestujemy we własny komfort, a działanie tego rodzaju urządzeń najbardziej odczuwamy latem, gdy za oknem panują upały, a dzięki niemu możemy odpowiednio schłodzić powietrze. Sytuacją idealną byłoby, gdyby jedno takie urządzenie mogło zapewnić nam pełen komfort cieplny przez cały rok, niezależnie od pory roku, jednak w sezonie zimowym klimatyzacja ma swoje ograniczenia, o których należy pamiętać i nie polegać na niej jako na jedynym źródle ciepła w domu.

Co da nam klimatyzator zimą?

Montaż klimatyzacji z pewnością ma sens latem, a jak jest zimą? Doskonale sprawdzi się ona jesienią, wczesną zimą i gdy nie będzie ona nadmiernie sroga. Większość urządzeń klimatyzacyjnych bowiem dobrze radzi sobie do maksymalnie -15 stopni Celsjusza na zewnątrz. Później wymaga już wspomagania dodatkowym źródłem grzania dla zapewnienia domownikom komfortu cieplnego. Tak więc jeśli posiadamy klimatyzator, to do pewnego stopnia możemy korzystać z niego zimą, jednak musimy mieć na uwadze, że konieczne jest posiadane również innego źródła ciepła w domu. Przy łagodnych zimach klimatyzatory doskonale sprawdzają się jako energooszczędne formy ogrzewania z nadmuchem powietrza. Mimo wszystko jednak urządzenia te wymagają również stałej kontroli, serwisu i czyszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o stosowaniu klimatyzatorów zimą?

Co istotne klimatyzacja pomaga osuszać powietrze, więc jeśli jesienią i zimą w naszym domu pojawia się wilgoć, to dzięki takiemu urządzeniu skutecznie się jej pozbędziemy. Zostanie usunięta z budynku i nie będzie skraplać się na oknach ani ścianach, co mogłoby prowadzić do powstawania szkód. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednie utrzymanie temperatury i czystość systemu to możemy się liczyć z nadmiernym przesuszaniem i negatywnym oddziaływaniem klimatyzacji w tym okresie na nasze drogi oddechowe, skórę i śluzówki. Zwykle pierwsze objawy widoczne są na ustach, które stają się zaczerwienione. Jeśli więc chcemy korzystać z klimatyzacji bezpiecznie przez cały rok, to dbajmy o jej odpowiedni stan techniczny i czystość.

Wróć