Split czy multi-split – jaką klimatyzację do domu wybrać?

Wybór klimatyzacji do domu podyktowany jest wieloma czynnikami, takimi jak wielkość lokalu, obecność dzieci, liczba pomieszczeń, czas chłodzenia itp. Podstawowe warianty instalacji klimatyzacyjnych to split oraz multi split. Oparte są na komunikacji urządzenia zewnętrznego, czyli agregatu, oraz jednego lub więcej urządzeń wewnętrznych, które odpowiedzialne są za chłodzenie pomieszczeń.

Przeznaczenie klimatyzacji typu split

Klimatyzacja split składa się z dwóch urządzeń, czyli agregatu oraz aparatu wewnętrznego. Ten drugi tworzą jednostki takie jak filtr, parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Jak można się domyślić, będzie odpowiedni do niewielkich mieszkań lub kawalerki, które posiadają małą liczbę pomieszczeń. Jednak pomimo tego charakteryzuje się wystarczającą mocą, aby móc również spełniać funkcję ogrzewającą, ponieważ klimatyzację split można wyposażyć w niewielką pompę ciepła.

Charakterystyka instalacji multi-split

Instalacje multi-split będą odpowiednie do miejsc, które zawierają większą ilość pomieszczeń. Instalacja składa się z agregatu oraz kilku urządzeń wewnętrznych. Można zamontować je w kilku pokojach i zintegrować ze sobą lub zaprogramować tak, aby działały odrębnie w oparciu o osobne układy sterujące. Tak samo, jak w przypadku instalacji split, będą odpowiednie do miejsc zamieszkałych przez małe dzieci, ponieważ charakteryzują się cichym działaniem dzięki rozdzieleniu agregatu oraz urządzeń wewnętrznych. Mogą efektywnie działać nawet oddalone od siebie o kilka lub kilkanaście metrów.

Dobór klimatyzacji zgodny z oczekiwaniami domowników

W zależności od potrzeb domowników można również zastosować modele, które mają możliwość dodatkowego nawilżenia powietrza oraz pochłaniania kurzu i pyłów. Warto przemyśleć dobór instalacji klimatyzacyjnej już na etapie projektu domu. Urządzenia powinny znajdować się w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników, co również pozwoli na łatwe serwisowanie.

Wróć