O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Klimatyzacja to obecnie niemalże nieodzowny element wyposażenia i to nie tylko w przestrzeniach biurowych oraz budynkach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach oraz domach. Może jednak zdarzyć się, że wskutek niewłaściwego użytkowania klimatyzacji, będzie wydostawać się z niej nieprzyjemny zapach. O czym on świadczy oraz jak go uniknąć?

Zbyt rzadka wymiana filtra

W każdym systemie klimatyzacji musi znajdować się filtr odpowiadający za wychwytywanie zanieczyszczeń. Jeśli jednak jest on wymieniany zbyt rzadko, wówczas rozwijają się w nim grzyby i bakterie, co doprowadza właśnie do pojawiania się nieprzyjemnych zapachów. W praktyce nie jest to jednak tylko i wyłącznie kwestia brzydkich zapachów.

Takie rozwijające się patogeny mogą doprowadzać do różnego rodzaju chorób, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma także serwis klimatyzacji obejmujący wymianę filtra oraz sprawdzanie innych podzespołów w urządzeniu.

Awaria parownika

Kolejną przyczyną wydostawania się nieprzyjemnej woni z klimatyzatora jest awaria parownika. Podzespół ten odpowiada za optymalne chłodzenie, jeśli jednak dojdzie do usterki, kondensująca się wewnątrz para wodna staje się wręcz idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Te ostatnie niestety świetnie radzą sobie w wilgotnym środowisku, dlatego ich rozwój w tym przypadku jest bardzo szybki.

Zdecydowanie więc nie należy ignorować nieprzyjemnego zapachu, gdyż także i w tej sytuacji ich wdychanie to zwiększone ryzyko choroby płuc i górnych dróg oddechowych. Uszkodzony parownik może prowadzić też do awarii innych podzespołów, dlatego tak istotne znaczenie ma to, aby szybko wyeliminować usterkę.

Jak widać nieprzyjemny zapach wydostający się z układu klimatyzacji nigdy nie należy do pozytywnych oznak. Najważniejsze jest więc to, aby go nie ignorować oraz jak najszybciej zgłosić się do profesjonalnego serwisu, który wyeliminuje usterkę. Taką usługę oferujemy również naszym Klientom, dlatego zachęcamy do kontaktu.

Wróć