Na czym polega proces rekuperacji?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Jest ono znacznie bardziej efektywne niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, wiąże się z możliwością skutecznego zmniejszenia wilgotności powietrza oraz pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wyjaśniamy, na czym polega proces rekuperacji oraz dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W jaki sposób przebiega proces rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna, która jest możliwa dzięki instalacji rekuperatora, wymusza „sztuczny” ruch powietrza. Urządzenie wciąga powietrze z wnętrza budynku oraz z zewnątrz. Dwa strumienie powietrza (chłodnego z zewnątrz budynku i ciepłego, zanieczyszczonego z jego wnętrza) trafiają do rekuperatora, czyli wymiennika ciepła, jednak nie są ze sobą mieszane. Co ważne, z pochłanianego z domu powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ogrzewa powietrze zasysane z zewnątrz. W ten sposób możliwe jest uniknięcie strat ciepła z pomieszczeń, co ma miejsce w przypadku korzystania z wentylacji grawitacyjnej. Ogrzane, czyste powietrze trafiające do wnętrza budynku przez przewody wentylacyjne pozwala cieszyć się optymalnym komfortem oddychania, a powietrze zanieczyszczone po odzyskaniu drogocennego ciepła, usuwane jest poza budynek. Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie, które wpływa nie tylko na stan portfela, ale także na stan zdrowia. W celu sprawnego działania rekuperatora konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, którymi „transportowane” będzie zanieczyszczone powietrze z wnętrza budynku oraz czyste, ogrzane powietrze z zewnątrz. Czyste powietrze rozprowadzane jest po budynku poprzez rozmieszczone na ścianach i suficie kratki nawiewowe.

W jakim celu stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

W wielu nieruchomościach wentylacja grawitacyjna nie działa w sposób prawidłowy. Ma to związek z działaniem kilku czynników. Najważniejszy z nich to brak dopływu świeżego powietrza, czemu sprzyjają zbyt szczelne okna oraz dbanie o skuteczną izolację termiczną budynku. W starszym budownictwie na zmniejszenie efektywności działania wentylacji grawitacyjnej wpływają m.in. pojawiające się w przewodach kominowych dziury i zanieczyszczenia, które zmniejszają siłę ciągu. Nieprawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna to zagrożenie dla zdrowia i życia. Brak efektywnej wymiany powietrza może spowodować zaczadzenie, a także pojawianie się innego zagrożenia – wykwitów grzyba i pleśni na ścianach oraz sufitach. Zawilgocenie pomieszczeń mieszkalnych oraz wdychanie szkodliwych zarodników grzybów prowadzi m.in. do rozwoju astmy oskrzelowej.

Wróć