Jak chłodzić pomieszczenie przeznaczone na serwerownię?

Serwerownia to, jak sama nazwa wskazuje, pomieszczenie, w którym znajdują się serwery obsługujące zewnętrznych klientów. W związku z tym, że w takim miejscu jak serwerownia dochodzi do nagromadzenia bardzo wielu urządzeń elektronicznych, muszą tam panować odpowiednie warunki. Przede wszystkim nie może być zbyt ciepło. Sprzęt komputerowy sam dosyć mocno nagrzewa się podczas swojej pracy, w związku z czym zewnętrzne okoliczności powinny go raczej schładzać, niż jeszcze bardziej podkręcać jego temperaturę.

Wykonywanie pomiarów i reakcja

Żeby pomieszczenie przeznaczone na serwerownie mogło być dobrze schłodzone, przede wszystkim musi być ono odpowiednio monitorowane. W serwerowni powinny znajdować się czujniki, które wskażą takie parametry jak wilgotność czy temperatura powietrza. Sprzęgnięte z czujnikami systemy działają zaś zazwyczaj w ten sposób, że jeżeli wykryją jakieś nieprawidłowości, to natychmiast na nie reagują i uruchamiają procesy mające na celu przywrócić warunkom w serwerowni optymalny stan.

Zasadniczo temperatura w serwerowni powinna oscylować w granicach dwudziestu stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna zaś przekraczać pięćdziesięciu procent i schodzić poniżej czterdziestu pięciu procent. Klimatyzacja, która zapewnia pracującym serwerom odpowiednie warunki, może zaś przyjmować bardzo różne formy. Da się ją montować zarówno na ścianach, jak i na suficie. Nie istnieje również taka konieczność, aby w serwerowni był tylko jeden typ klimatyzacji. Poszczególne rodzaje da się ze sobą łączyć.

Pomieszczenie takie jak serwerownia potrzebuje być naprawdę dobrze chłodzone. Dlatego też klimatyzatory funkcjonujące w tym wnętrzu powinny posiadać zapas mocy. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, iż w którymś momencie chłodzenie serwerowni stanie się niemożliwe. Zaś kiedy zgromadzonych urządzeń jest naprawdę wiele, korzystnym rozwiązaniem może być wstawienie do pomieszczenia z serwerami szafy klimatyzacji precyzyjnej.

Wróć