Czy ogrzewanie mieszkania pompą ciepła jest opłacane?

Systemy ogrzewania czerpiące energię ze źródeł odnawialnych cieszą się coraz większą popularnością. Inwestorów, którzy się na nie decydują, nie zniechęcają wysokie ceny ich zakupu oraz montażu. Wynika to z przekonania o tym, że instalacja pompy ciepła pozwoli przynieść znaczne oszczędności, szczególnie gdy dojdzie do podwyższenia cen tradycyjnych źródeł energii. Niemałe znaczenie ma także bezobsługowość tych urządzeń oraz to, że przez ich zakup przyczyniamy się do oczyszczenia lokalnego środowiska, ponieważ nie generuje spalin ani nie potrzebuje do działania dużej ilości prądu.

Z jakich źródeł pompy ciepła pobierają energię?

Pompy ciepła dzielą się na takie, które pobierają energię z powietrza, wody oraz gruntu. Są to tzw. odnawialne źródła energii, które same w sobie nie wymagają uiszczania opłat. Szczególnie popularne są systemy, które wykorzystują ciepło pozyskiwane z wód gruntowych, których zalety doceniane są przede wszystkim zimą, kiedy temperatura powietrza spada. Z kolei pompy wykorzystujące ciepło z powietrza generują dużą ilość energii latem. Z kolei w przypadkach, kiedy nie ma konieczności całkowitej wymiany systemu grzewczego, można ją z nim zintegrować i dokonać redukcji kosztów energii.

Niezależność wobec kosztów energii elektrycznej

Rozwiązania te będą odpowiednie szczególnie dla budownictwa, które charakteryzuje się dużymi wymaganiami energetycznymi lub budynkach słabiej izolowanych. Natomiast jeśli chodzi o mieszkania umiejscowione w dużym skupisku, największą zaletą pompy ciepła jest niezależność zarówno wobec cen energii, ale także opłat, które mogą zostać dodatkowo narzucone przez spółdzielnie z tytułu pokrycia kosztów eksploatacji instalacji elektrycznej. Nie należy jednak zapominać o dużych obiektach, takich jak hotele oraz pensjonaty, które w okresie letnim mają duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. 

Alternatywa dla pieców oraz kotłów

W związku z tym, że pompy ciepła stanowią rozwiązania proekologiczne, bywają hojnie dotowane przez lokalne władze, co również przekłada się na stan portfela osób zainteresowanych instalacją. Ich działanie nie przekłada się na generowanie pyłu, pomimo tego, że koszt instalacji pieca na ekogroszek lub biomasę też powszechnie nie uchodzi za niski. Wszystkie te powody decydują o tym, że pompy ciepła to nie tylko oszczędność, ale także przezorność ekologiczna i finansowa.

Wróć